fbpx

RYCHLE A EFEKTIVNĚ. JAK VYPADÁ NÁŠ NÁBOR OPERÁTORŮ V ZEMÍCH MIMO EU?

S firmou Varroc Lighting Systems, globálním výrobcem a dodavatelem pro automobilový​ průmysl, spolupracujeme od roku 2013, jde o jednoho z našich prvních klientů. Loni v létě jsme pro něj prováděli nábor pracovníků ze zemí mimo EU, konkrétně šlo o obsazení pozic operátorů výroby. Od podpisu objednávky do nástupu zaměstnanců uplynulo necelých 12 týdnů.

Nábor na Ukrajině

Požadavkem klienta bylo získat 160 operátorů, kteří splňují předpoklady nízké míry fluktuace a zároveň vysoké kvality práce i odbornosti. Dvoudenní nábor pracovníků na krátkodobá víza (tzv. Schengen) se uskutečnil v hlavním městě Ukrajiny, přesně podle zadání Varroc Lighting Systems. Předcházely mu náborová kampaň, organizace výběrového řízení s účastí zástupců klienta a testování.

„Zákazník Varroc Lighting Systems nás oslovil s požadavkem na nábor zaměstnanců pro závody v Rychvaldu a Novém Jičíně. Zaměstnance jsme testovali přímo v Kyjevě, testování naplánovali 3 týdny po zadání objednávky. Vzhledem k příznivým mzdovým podmínkám dorazilo přibližně 250 kandidátů, ze kterých jsme vybrali asi 200 lidí. Ti byli následně zařazeni do vízového procesu,“ popisuje Juraj Sekera, specialista zahraničního náboru.

Vízový proces i transfer

V rámci zmíněného vízového procesu jsme pracovníkům vyřizovali žádosti o povolení k zaměstnání, zajišťovali jejich transfer do České republiky, koordinaci se zadavatelem a další potřebné úkony. Objednávku jsme však navýšili o nejméně 20 procent, a to kvůli přirozenému úbytku zájemců během celého řízení.

„Mírné navýšení požadovaného počtu pracovníků nám pokrylo fluktuaci po dobu vízového procesu, se kterou vždy počítáme. Po testování byly vytvořeny skupiny o 25-30 osobách, které postupně přijížděly do České republiky,“ říká J. Sekera s tím, že o každého agenturního zaměstnance bylo po všech stránkách postaráno. Jak z hlediska ubytování, tak kontaktu se společností, do které byl přidělen.

 

Spokojený klient

Dva ze tří českých závodů Varroc Lighting Systems tak mohly v srpnu 2021 rozšířit řady svých pracovníků o celkem 160 kvalifikovaných lidí a spolehnout se na naši dlouhodobou péči a podporu.

„Se společností Comac Jobs spolupracujeme již řadu let a jejich přístup byl vždy velice profesionální, a to jak v rámci vzájemné komunikace, tak i v plnění požadavků dočasně přidělovaných zaměstnanců. Společnost Comac Jobs nám dodává agenturní zaměstnance z Česka, Polska a Ukrajiny do obou našich závodů. Má profesionální a lidský přístup nejen v komunikaci a náboru, ale také ochotě a v jednání s aktivně přidělenými zaměstnanci,“ potvrzuje spokojenost zástupce Varroc Lighting Systems.

Podle výkonného ředitele Comac Jobs je agenturní zaměstnávání pevnou součástí pracovního trhu a řada firem si bez pracovníků agentur své fungování nedokáže představit.

“Zaměstnáváme více než dvě tisícovky lidí, kteří denně pracují u našich zákazníků v regionu. A navzdory současné těžké situaci na trhu toto číslo dále roste,“ uvádí Marek Sedláček s tím, že Comac Jobs se zaměřuje především na operátorské a kvalifikované dělnické pozice ve výrobě. Právě ty jsou v průmyslových podnicích nejvíce potřebné a žádané.