fbpx

Jak napsat ideální životopis?

Na úplném začátku hledání práce stojí nejčastěji Váš životopis. Spousta zájemců o práci ale životopis chápe jen jako jakýsi nezajímavý sumář toho, co mají za sebou, „prostě něco napíšu, ať mám co poslat“. Tento pohled ale není úplně správný. Počítejte s tím, že životopis je to první, co náborář, či rovnou Váš potenciální šéf, vidí. Nevidí Vás, neslyší Vás, ale drží a čte Váš životopis. Proto by měl životopis nějak vypadat, měl by Vás reprezentovat a měl by o Vás něco vypovídat. A nespoléhejte na to, že toto platí pouze, pokud hledáte místo v administrativě, nebo nějaký vyšší post. Ať už hledáte pozici asistentky, operátora, obchodního manažera, brusiče či uklízečky, je důležité, aby o Vás životopis něco vypověděl, aby danému náboráři dal pocit, že jste se snažili a že tedy o práci stojíte. Prostě a jednoduše – donuťte DOBRÝM ŽIVOTOPISEM náboráře, aby se nad Vámi zamyslel, a aby Vás pozval na pohovor.

Níže uvádíme pár jednoduchých rad, které Vám při psaní životopisu dopomohou k dobrému výsledku:

  • Správný životopis by měl být stručný a výstižný, ne ale bez obsahu. Shrňte Vaše dosavadní pracovní zkušenosti dostatečně obsáhle. Nepište pouze název pozice a data od do. Nezapomeňte zmínit, co Vaše práce zahrnovala, co konkrétně jste dělali a čeho jste dosáhli. Vyzdvihněte to, co souvisí s pozicí, na kterou aktuálně reagujete.
  • Uvádějte vždy pravdivé informace. Vaše úpravy, záměny a zkrášlování, Vás dříve nebo později doženou. A obratem si zavřete dveře k nové práci.
  • Nebojte se pochlubit! Pokud jste pracovali na zajímavých projektech, dosáhly pěkných výsledků nebo jste v rámci své pozice vytvořili něco, na co jste hrdí, určitě to do životopisu zakomponujte. Nemusí se to ovšem vždy týkat jen Vaší práce, ale pokud jste aktivní i ve volném čase, angažujete se např. v charitativní činnosti, apod., nebojte se to zmínit. Naopak se ale nepouštějte do sepisování románů! Daný bod zmiňte tak, aby byl jasný, ale není potřeba se pouštět do složitých souvětí. Pokud bude téma pro náboráře zajímavé, na detaily se doptá.
  • Míru kreativity životopisu volte podle toho, na jakou pozici se hlásíte. Pokud se hlásíte na pozici grafika, nebo učitelky mateřské školy, nemusí být na škodu použít na Vašem životopisu například barvy, případně jiné grafické prvky. Naopak, pokud se hlásíte na pozice administrativní, technické, výrobní, obchodní apod., doporučujeme spoléhat na starou dobrou klasiku. Dbejte na přehlednost, správnou gramatiku a jednoduchost. Pokud nejste v pravopisu zrovna experti, nebojte se nechat si zkontrolovat životopis partnerem, kamarádem nebo maminkou.
  • Snažte se dodržovat předepsanou strukturu životopisu, tj. osobní údaje, vzdělání, pracovní pozice – a to vždy od současnosti po minulost.
  • Nezapomeňte uvést kontaktní údaje! Vytvořte si e-mail, který bude stejně jako životopis reprezentativní. Sluníčko11@… nebo Kopretinkaslaďoulinka@… budoucího zaměstnavatele opravdu neoslní. Nic nezkazíte tím, pokud použijete úplně klasickou formu – jméno a příjmení.
  • Nemusíte vždy uvádět úplně všechny pracovní zkušenosti. Pokud jste absolvent, samozřejmě nemůžete mít tolik pracovních zkušeností, a je dobře že zmíníte i např. brigádu v jiném oboru – potenciálnímu zaměstnavateli to může říct, že jste ani při studiu nezahálel a získal alespoň nějaké pracovní návyky. Naopak pokud již máte praxi ve svém oboru, nemá význam se již vracet k brigádám při studiu. Nebojte se přizpůsobit životopis pozici, na kterou reagujete a vyzdvihnout tak praxi v daném oboru.
  • Uvádějte do životopisu fotku. Je prokázáno, že životopisy s fotkou mají větší úspěšnou projít až k pozvánce na výběrové řízení, než životopisy bez fotografie. Zapomeňte ale na fotky u piva, na pláži apod.! Pokud nemáte reprezentativní fotku k dispozici, raději ji pro tentokrát vynechejte.

A nejdůležitější rada? Prostě se nad tím, co tvoříte, zamyslete. To je půlka úspěchu! Tak hodně štěstí 🙂 !